Black & White-Salon de frumusete si sanatate atat pentru femei cat si pentru barbati de toate varstele
Black White coafor , salon de frumusete , divertisment , retetare rapide , filme , muzica , jocuri.Adresa:Str.Grigore Ionescu Nr.94-96 Sector 2 Bucuresti
Lista Forumurilor Pe Tematici
Black & White-Salon de frumusete si sanatate atat pentru femei cat si pentru barbati de toate varstele | Inregistrare | Login

POZE BLACK & WHITE-SALON DE FRUMUSETE SI SANATATE ATAT PENTRU FEMEI CAT SI PENTRU BARBATI DE TOATE VARSTELE

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
danutza_84
Femeie
25 ani
Galati
cauta Barbat
26 - 55 ani
Black & White-Salon de frumusete si sanatate atat pentru femei cat si pentru barbati de toate varstele / Carti , literatura , recomandari - Books, literature,recommendation / Supa lui Warhol Alina Andrei 23.11.2008 Moderat de John_cena, SATURNAL, buddynna, indragostita20_7, semaca60
Autor
Mesaj Pagini: 1
SATURNAL
Administrator

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 508
Supa lui Warhol

    Alina Andrei
    23.11.2008



Īn urmă cu cīţiva ani nu aveam nici o părere despre supe. Adică ştiam că există, ba chiar şi mīncam aşa ceva destul de des (cu găluşte, fidea sau de roşii pasate), totuşi fără să mi se pară mare scofală. La fel, nu-mi erau deloc străine lucrările lui Andy Warhol; le văzusem īn albume, documentare, reviste şi pe internet. Īntr-o zi, cineva (om bun) mi-a spus că ar da orice să se afle faţă īn faţă cu o cutie de Campbell. Să fie doar el, cutia şi-o lingură - atīt īşi dorea īn ziua respectivă, dīnd de īnţeles că ar fi ştiut ce să facă cu respectivele obiecte şi că īn mod intenţionat nu mīncase nimic, păstrīndu-şi stomacul gol, pregătit să fie umplut cu ceea ce i se cuvenea. Pe moment n-am ştiut la ce se referea, ieşindu-mi cu totul din minte celebra cutie de supă pictată de Warhol īn anii '60. Spre seară, după ce i se lungiseră urechile de foame, a lăsat să-i scape cīteva explicaţii morocănoase. Īn adolescenţă făcuse o fixaţie pentru curentul pop-art şi īncă de atunci īşi dorise să guste măcar o īnghiţitură din ceea ce fusese preţuit de Warhol. Să fie clar! Nu-şi dorea supă de dragul supei, īn mod obişnuit dispreţuia tot ce ţine de mīncarea conservată, etichetată, īngheţată şi alte asemenea. Fiind gurmand aprecia preparatele naturale, gătite īn bucătării pricepute, care nu trecuseră prin fabrici şi uzine (spunea că nu-i cosmonaut să se īndoape cu hrană de roboţi). Īl interesa supa americană numai şi numai pentru că fusese pictată de Warhol la fel cum un amic comun, nebăutor de alcool, şi-a dorit prin toţi porii licoarea tare din pelin după ce a văzut tabloul lui Degas, "Băutorii de absint". Cīrcotaşii n-ar putea pricepe de ce unul īşi dorea supă Campbell - reproducerile lucrărilor lui Warhol poate că nu conving - şi de ce altul tīnjea după absint; faţa lungă a doamnei pictată de Degas nu te īmbie deloc să ai īn faţă aceeaşi băutură.

Īn seara aceea omul bun n-a primit ceea ce aştepta. Vecinul care se īntorsese din America īi adusese cu totul altceva, o cutie de alt soi (nu a fost niciodată pictată sau fotografiată, decīt pentru reclame banale, ceea ce nu conta). Prin urmare supa nepotrivită, cumpărată din Los Angeles, s-a plimbat peste ocean doar pentru a sfīrşi apoi īn găleata de gunoi de la etajul 5, al unui bloc din centrul Braşovului. Reclama cea mai īmbietoare nu-l putea īncānta pe acest prieten, atīta timp cīt produsul nu fusese transformat de Warhol īntr-un simbol pop-art. Cīt priveşte omul cu absintul - cīnd a băut sticla primită cadou, a vomitat tot īn staţia de autobuz.


_______________________________________



pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la