rodica
Administrator
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 1544
|
|
In cel de-al 14-lea an al existentei sale, Green Hours 22 jazz-cafe initiaza Primul Festival International de Club din Romania. Green Hours INTERNATIONAL JAZZ FEST - 2008 se va desfasura in Gradina GREEN a clubului, in Calea Victoriei 120, in perioada 8 – 11 mai. Pentru editia pilot a acestei manifestari ce se doreste a deveni una traditionala, au fost invitate din strainatate 4 grupuri de muzicieni redutabili, majoritatea lor aflati pentru cel putin a doua oara pe scena Green: PIOTR WOJTASIK QUINTET (Polonia), TUBA PROJECT (SUA), TRIGON (Republica Moldova), BÜRGER & THE PRETTY BOYS (Germania). Editia I-a a Festivalului va fi prezentata de valorosul si cunoscutul chitarist de jazz sorin Romanescu.Acest Prim Festival International de Club din tara noastra apare ca o asumare a faptului ca muzica de jazz are ca mediu firesc clubul, unde isi gaseste - inclusiv prin apropierea (la propriu) a publicului – energia necesara innoirii, deschiderii catre contemporan. in club se poate dezvolta jazz-ul ca muzica vie, in permanenta transformare. Prin club se pot descoperi si incuraja tinerii muzicieni.De altfel, fiecare din cele 4 seri va fi deschisa de cite o trupa de Tineri / Foarte Tineri muzicieni romani din zone diverse ale acestei muzici durabile: Hot Club de Bucharest , FM Project, Campia Libertatii si Bell Punko.In fiecare seara (dar si pe timpul zilei – Non stop!) - Clubul Festivalului este deschis. Ready For JAMMING! Indoor! (Tobe, clapa, amp-uri la dispozitia tuturor muzicienilor romani si straini).Green Hours INTERNATIONAL JAZZ FEsT este organizat de clubul Green Hours in absoluta independenta, avind insa suportul activ al citorva profund iubitori de jazz ce s-au constituit in urmatorul Comitet de Organizare: Cristi Moraru – key account manager / sOs Medical Catalin Mitroi – head of reprezentative office / Geberit Romania Lucian Preda – assistant manager / Crediteurope Bank Voicu Radescu – director executiv / Green Hours 22 jazz-café Fest STAFF: Voicu Radescu – manager fest / Nicu Galie – manager tehnic / Ioana Cirstov – PR / Cristina Largeanu – manager bar / Victor Bartis – imagine grafica / Pe scurt despre Green Hours 22 jazz-café: Clubul Green Hours a fost infiintat in septembrie 1994 si a devenit rapid unul dintre importantele locuri de intilnire ale tineretului cu afinitati artstice si culurale si ale boemei artistice din Bucuresti. in 14 ani au avut loc aici peste 2000 de concerte cu muzicieni si trupe din Romania dar si din strainatate. Nume de tineri muzicieni / trupe, precum Vlaicu Golcea, Cristi soleanu, iordache, Ada Milea, sorin Romanescu, Lucian Ban, Marta Hristea, Raul Kusak, Vlad Popescu, Ati Allegria Panaitescu, Marius Vernescu, Maria Raducanu, Catalin Milea, Arthur Balogh, George Dumitriu / JAZZ UNIT, AIEVEA, EAsT VILLAGE, BLAZZAJ, KUMM, URMA… s.a.m.d. s-au lansat si/sau au fost confirmate in “perimetrul Green”. in acelasi timp, artisti recunoscuti ai muzicii de calitate precum Johnny Raducanu, Mircea Tiberian, Marius Popp, Anca Parghel, Harry Tavitian, A.G. Weinberger, Garbis Dedeian, Ion Baciu jr., Puiu Pascu, Vali Racila, Toni Kuhn, George Baicea, Grigore Lese, Nicolas simion, Mike Godoroja etc. au onorat mica scena a clubului nostru, unii revenind deseori in Calea Victoriei 120.Green Records – singurul Label Muzical Nascut intr-un Club – a produs din 1998 pina acum 12 albume apreciate de public si specialisti. Teatrul LUNI de la Green Hours, inventat tot aici in 1997, reprezinta inca o “premiera” a spatiului artistic si cultural independent, asa-numit “Green”. Peste 55 de productii sau coproductii, prezentate in cca. 1600 de reprezentatii la sediu, plus alte cca. 200 in alte locatii din tara si inca citeva zeci in strainatate, numeroase premii primite in Romania si in afara ei pentru artistii green si pentru teatrul insusi – este bilantul a aproape 11 ani de stagiune permanenta. * Miercuri 7 mai, ora 20.00 - Festival Underground Warm Up!
Eldad Tarmu International Quintet Eldad Tarmu (UsA) - vibrafon Robert Ikiz (sweden) - tobe Henry Franklin (UsA) - bas Toth Viktor (Hungary) – saxofon alt Lucian Nagy (Romania) – saxofon tenor
*
Joi 8 mai, ora 19.00 - PIOTR WOJTASIK QUINTET (Polonia)
Piotr Wojtasik - trompeta Adam Kowalewski - contrabas Andrzej Jagodziński - pian Czesław Bartkowski - percutie Maciej sikała - saxofon
In deschidere: HOT CLUB DE BUCHAREST
Jazz Manouche Malin Cristache - chitara, leader Richard Essex - chitara Andreas Aron - contrabas Fernando Mihalache – acordeon
*
Vineri 9 mai, ora 19.00 - TUBA PROJECT (SUA)
Alex Harding - bari sax, clarinet bas Lucian Ban - pian, compozitii Bruce Williams - alto sax, flutes Brandon Lewis - baterie Special Guest star: Bob Stewart – tuba
In deschidere: FM PROJECT
Electro - Funky - Jazzy - House Felix Mircea Moldovan - tobe acustice & electronice, clapa, laptop, voci aditionale Mihai Sorohan - chitara, trompete, efecte, voci aditionale Guest: Catalin Tuta Popescu – clapa
*
Sambata 10 mai, ora 19.00 - TRIGON (Republica Moldova)
Anatol stefanet - viola, vocal Dorel Burlacu - clape, pian, harmonica Vali Boghean - saxofon, trompeta, flugelhorn, fluier, caval, vocal Gari Tverdohleb - tobe, percutie, xilofon
In deschidere: CAMPIA LIBERTATII
Valentin Leonat - chitara Bogdan Ciocsan - bas Claudiu stirbei - tobe Guest: Felix sfura – percutie
*
Duminica 11 mai, ora 19.00 - BÜRGER &THE PRETTY BOYS (Germania)
Norbert Bürger - chitara, vocal, compozitii Robert Klinger - contrabas Marcus Kronhoffmann - baterie Roland H.H. Biswurm - percutie Johann Bengen - acordeon Robert Alonso - trompeta Matias Götz - trombon Robert Bischoff - tuba Harry saltzman - saxofon
In deschidere: BELL PUNKO
Cristi Dumitrascu - voce, chitara Adrian Cristescu - pian, voce Florin Mitrea - violoncel Gabi Spahiu - bas Daniel Secarea - tobe
_______________________________________
 POSTAT FOTO - PENTRU POSTAT VIDEO -
|
|