Black & White-Salon de frumusete si sanatate atat pentru femei cat si pentru barbati de toate varstele
Black White coafor , salon de frumusete , divertisment , retetare rapide , filme , muzica , jocuri.Adresa:Str.Grigore Ionescu Nr.94-96 Sector 2 Bucuresti
Lista Forumurilor Pe Tematici
Black & White-Salon de frumusete si sanatate atat pentru femei cat si pentru barbati de toate varstele | Inregistrare | Login

POZE BLACK & WHITE-SALON DE FRUMUSETE SI SANATATE ATAT PENTRU FEMEI CAT SI PENTRU BARBATI DE TOATE VARSTELE

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
pysy_mik pe Simpatie
Femeie
25 ani
Teleorman
cauta Barbat
25 - 44 ani
Black & White-Salon de frumusete si sanatate atat pentru femei cat si pentru barbati de toate varstele / Carti , literatura , recomandari - Books, literature,recommendation / De profundis / Rod / Turn Moderat de John_cena, SATURNAL, buddynna, indragostita20_7, semaca60
Autor
Mesaj Pagini: 1
SATURNAL
Administrator

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 508
De profundis / Rod / Turn

    Cezar Ivănescu
    16.05.2008



De profundis

acum, fiindcă frigul face bulboane
şi fiindcă eu sīnt bolnav şi mă tem,
ca sălbaticul am să-mi fac leul meu pe peşteră,
iar voi să spuneţi: īl vīna īn fiecare zi

acum, fiindcă sīnt sincer şi milos,
vă rog să nu vă uitaţi īn ochii mei
prin care lacrimile găuresc pupilele
şi deci nu plāng: nici rīsul meu

care vă chinuie, vă sluţeşte, feriţi-vă de rīsul meu
īntr-īnsul mama e tot albă - şi inima mea,
acest cīntar social, care atunci cīnd eu
voi fi pur de tot se va sfărīma

īntr-una din părţile balanţei şi va rămīne numai
un cap uimit, umed, plin de lună ca o floare
scoasă din lac. O, candoarea
capului din inimă, cu braţe

lăsaţi-mi numai lapte şi mīncare
pīnă mă scol mīini de dimineaţă
căci acum īşi fac turul prin ochi
hidoasele zile de post uman, al vinei, al neputinţei

şi socotiţi-mă un lepros care se vindecă
şi v-ar putea şi omorī cu-mbrăţişările,
şi socotiţi-mă-un lepros care se vindecă
şi v-ar putea şi omorī cu-mbrăţişările

acum, fiindcă am chiar şaptezeci de ani
cu cei lăsaţi de mama,
īngăduiţi-mi deruta suportabilă
şi bucuraţi-vă de īnţelepţii tineri


Rod

mă voi pierde: şi port īn gură limba amară:
un infinit de trupuri albe
mi-am amintit
pe-al căror pāntec am sperat să-mi aşez
tonul unui ideal de perfecţiune


Turn

cānd m-am născut, mama,
pe-o masă, īntinsă,
cumplit suferea,
mama mea cea bună
pe-o masă;
dar pe cealaltă
mama mea Moartea
goală, lungită, surādea
atāt de frumoasă
mama mea Moartea
surādea
căci copilul ei mă năşteam
fără ca ea să sufere!


(Sāmbătă, 17 mai 2008, ora 10:30, la Biserica Sfāntul Silvestru va avea loc o slujbă de pomenire a celor care au fost Mary şi Cezar Ivănescu.)


_______________________________________



pus acum 18 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la