rodica
Administrator
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 1544
|
|
Dragii mei, v-o spun cinstit, Ştiţi, nu umblu cu perdea, Cucul meu s-a ramolit, Martoră-i nevastă-mea ;
Singurul cadou primit De la tata, când mi-a spus, “Fii, băiete, mulţumit Că pe lume te-am adus !”;
Vin aseară prăfuit, Cum vin eu de obicei Dup-un şpriţ mai prelungit Cu amicii buni ai mei,
Intru-n casă ca un fur, Pe fereastră, nu port chei, Ce să vezi, aud, v-o jur, Cântând cucu’ ora trei (!)
Că uitai ca să vă spui Doar un amănunt, parol, Cucu-l am la ceas, în cui, Pe peretele din hol ;
Pe moment, isteţ cum sînt Şi de praf şi de sudori, Mă apuc la fel şi cânt Precum cucu’ de opt ori,
Că nevastă-mea, prin vis, Cucu-l numară mereu, Ştiind mai mult ca precis Când pe-arenă apar eu ;
Nu cumva să vin târziu Şi nici vorbă…afumat, Pe la unşpe, mort sau viu Să mă aibe vrea în pat ,
Însă azi, când m-am trezit, Mă-ntrebă, să vezi belea, Când aseară am venit ?! Sorbind dulce din cafea,
“Pe la unşpe, draga mea” Îi zic io, nevinovat, “Da, te cred “, confirmă ea, “Cucu l-am înumărat ,
Dar ceva este cu el, Vreo rotiţă s-a slăbit, De o vreme, nu mă-nşel, Semne dă că-i ramolit,
Uite-aseară, a cântat De trei ori, când ai venit, S-a oprit şi-ncă o dat’, A cântat cam răguşit,
Apoi, de vreo două ori A zis “cucu”, a tuşit Şi-ncă de vreo patru ori A cântat şi-a râgâit,
Şi-n final, aşa cu scârţ, Greu de tot a cucuit, După care-aud un pârţ Foarte scurt şi gâtuit”…..
Cucul meu, cadou primit De la tata, când mi-a spus, “Fii, băiete, mulţumit Că pe lume te-am adus !”
M-a adus, nu zic că nu, Da’ al dracu’ cuc din hol S-a prostit, auzi şi tu !… Mă va da-ntr-o zi de gol !
_______________________________________
 POSTAT FOTO - PENTRU POSTAT VIDEO -
|
|